Odpowiedni ubiór ma bardzo duży wpływ na satysfakcję jazdy motocyklem. A to dlatego, że osoby prowadzące motor są w odróżnieniu od kierowców samochodów, znacznie bardziej narażeni na urazy, kontuzje, jak również wypadki śmiertelne. Dlatego ubiór z jednej strony powinien chronić newralgiczne części ciała przed uszkodzeniem, z drugiej zaś musi być wygodny i dostosowany do pogody oraz stylu jazdy. Dzięki temu ubranie nie będzie miało wpływu na naszą koncentrację w trakcie jazdy.

Kurtka, spodnie i buty

Kurtka przeznaczona do jazdy na motorze powinna mieć grube rękawy. Najlepiej sprawdzą się takie, które wzmacniane są na łokciach. Może być ona wykonana ze skóry lub dżinsu. Oba te materiały zapewniają bardzo dobrą ochronę w razie wypadku. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na skórę, która w razie upadku na asfalt ślizga się po nim, chroniąc skórę ludzką przed uszkodzeniem. Podobnie rzecz ma się w przypadku spodni. Można zdecydować się na motocyklowe spodnie dżinsowe lub skórzane. Większość z takich spodni ma specjalne ochraniacze, wszyte w miejscach najbardziej narażonych na otarcia. Jeśli nie posiadamy spodni na motor, można pokusić się o założenie grubych bojówek lub zwykłych dżinsów. Bardzo ważnym elementem naszej garderoby są także buty. Odpowiednie powinny być powyżej kostki. Nie mogą to być jednak adidasy lub inne buty tekstylne, mimo iż sięgają powyżej kostki. Buty motocyklowe mają za zadanie chronić stopę, nasadę palców i staw skokowy przed uszkodzeniem.

Kask motocyklowy

Kask jest obowiązkowym wyposażeniem każdego motocyklisty. Dlatego każdy, kto chce jeździć motorem, powinien posiadać własny, dopasowany kask. Kaski dzielą się na kilka typów, wśród nich znajdziemy: integralne, dzielące się jeszcze na szosowe i torowe, szczękowce, otwarte i crossowe. Wybór odpowiedniego zależy od typu jazdy jaki chcemy uprawiać oraz własnych preferencji. Niezależnie od typu, zewnętrzną cześć kasku otacza skorupa, która może być wykonana z różnego typu materiałów. Do najczęściej wybieranych należą polimery i kompozyty.