Spodnie motocyklowe niewiele różnią się od codziennych spodni, ale są dostosowane do jazdy na jednośladzie. Ich wybór to nie tylko kwestia gustu, ale także wygody i funkcjonalności. Nie ma nic bardziej mylnego niż stwierdzenie, że dżinsy wystarczą. Profesjonalne, a nawet półprofesjonalne spodnie przystosowane do jazdy motocyklem posiadają odpowiednie ochraniacze, chroniące nogi, kolana i biodra. Wśród spodni motocyklowych znajdziemy skórzane, tekstylne i jeansy.

Spodnie skórzane i tekstylne

Spodnie skórzane wykonane są z twardego i wytrzymałego materiału. Skórzany materiał zabezpiecza naszą skórę podczas poślizgu po asfalcie lub innych nieprzewidzianych sytuacji. Ze względu na fakt, że skórzane spodnie nie są szczególnie przewiewne, wielu producentów wprowadziło specjalne wersje perforowane, które pozwalają na wymianę powietrza. W większości modeli znajdziemy również wzmocnienia w miejscach newralgicznych, takich jak kolana. Dzięki nim nasza skóra jest odpowiednio chroniona. Innym typem są spodnie tekstylne. Dzięki dużemu komfortowi noszenia sprawdzają się one dla osób, które motocyklami pokonują dłuższe trasy. Miękki aczkolwiek trwały materiał jest przyjemniejszy w użytkowaniu niż skóra. Wielu producentów proponuje również uzupełnianie spodni specjalnymi przypinkami, dzięki którymi nabywają one nowej jakości. Możemy podzielić je na termiczne – zachowujące temperaturę ciała na odpowiednim poziomie, wind stopery  zatrzymujące wiatr i podpinki nieprzemakalne.

Dżinsy motocyklowe

Połączeniem wygody i bezpieczeństwa, czyli wszystkiego co charakteryzuje spodnie skórzane i tekstylne są dżinsy. Dzięki dżinsom przeznaczonym do jazdy na motorze można osiągnąć połączenie ochrony w razie szlifu z nieskrępowanym ruchem oraz komfortem użyłkowania. Najważniejszą cechą dżinsów motocyklowych jest obecność zaawansowanych protektorów w miejscach narażonych na uderzenia, a także zastosowanie materiałów odpornych na uderzenia. Równie ważne są wzmacniane szwy oraz elastyczne wstawki poprawiające wygodę ruchów. Często można spotkać również dodatkowe kieszenie i elementy wentylacji lub dodatkowe regulacje.