Liczba motocyklistów i kierowców jednośladów wzrasta z roku na rok. Niestety poziom wiedzy, który dotyczy bezpiecznego drogowego nie rośnie proporcjonalnie do liczby użytkowników jednośladów. W związku z tym warto przypomnieć, co należy zrobić, aby nasza podróż na motocyklu przebiegała bezpiecznie. Pierwszą, oczywistą, ale wartą przypomnienia kwestią jest sprawność pojazdu. Po drugie, w motocyklu obowiązkowo muszą znaleźć się następujące elementy: prędkościomierz oraz drogomierz, co najmniej jedno lusterko zewnętrze, sygnał dźwiękowy, błotnik, tłumnik wydechu, ogumienie pneumatyczne, dwa niezależne hamulce. Bezpieczną jazdę gwarantują również światła. Zgodnie z polskim prawem, motocykl musi być wyposażony w światła: drogowe, mijania, kierunkowskazy, hamowania, oświetlające tablicę rejestracyjną, pozycyjne tylne, odblaskowe tylne.  Dopuszczalne są również jednoślady wyposażone w światła przeciwmgłowe przednie, przeciwmgłowe tylne, odblaskowe, do jazdy dziennej i awaryjne.

Odzież motocyklowa

Nie można zacząć przygody z motocyklem bez niezbędnego minimum, czyli kasku motocyklowego. Do jego posiadania obligują oczywiście przepisy, ale i zdrowy rozsądek. Kupując kas, warto zwrócić uwagę na to czy, po pierwsze jest odpowiednio dopasowany do głowy, a po drugie czy posiada odpowiednie atesty. Kolejną kwestią jest posiadanie odzieży motocyklowej. Powinniśmy stawiać tylko i wyłącznie na odzież z certyfikowanymi ochraniaczami,  a ponadto dopasowaną do warunków, w których będziemy jeździć. Doskonale sprawdzi się odzież dystrybuowana przez markę Bull-it. Wykonana jest z nowoczesnych włókien, które sprawiają, że jest trwała, bezpieczna i doskonała w przypadku każdych warunków atmosferycznych.

Motocyklisto, bądź widoczny!

Dopasowana odzież to nie wszystko, ważna jest również widoczność na drodze. Jednym z elementów, które może nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale umożliwiają uratowanie życia są odblaski. Nawet jeśli zakładanie odblasków nie pasuje do naszego stylu ubierania, zapamiętajmy, że osoba w ciemnym u braniu jest widoczna w światłach samochodu tylko z 20 m. Tę używającą odblasków widoczna jest w świetle reflektorów już z 250-300 m. Wygodne ubranie na motocykl, połączone z odpowiednio dobranymi i zamontowanymi odblaskami może uratować nam życie.