Protektory to jedna z najważniejszych cech ubrania motocyklisty. Najstarszą metodą ochrony podczas jazdy na motocyklu była po prostu kurtka z grubej skóry. Aby dawała lepszą ochronę często na wzmacniano ja kolejnymi warstwami gąbki i skóry w newralgicznych miejscach – na ramionach i łokciach. Współcześnie, nawet w przypadku odzieży motocyklowej wyprodukowanej z najnowocześniejszych i bardzo trwałych materiałów, jak Coverc zaleca się stosowanie protektorów. Niektóre z modeli ubrań wyposażone są w specjalne kieszenie na protektory.  Wśród najpopularniejszych protektorów znajdziemy: gąbki, skorupy plastikowe pianki, pianki termiczne z efektem pamięci, pianki czułe na nacisk, kombinacje różnych materiałów, które są najczęściej bardzo zaawansowanymi ochraniaczami składającymi się z wielu warstw.

Protektory – czy warto?

Protektory są nieodłącznym elementem garderoby każdego motocyklisty. Dzięki wybraniu odpowiedniego ochraniacza można uniknąć poważnych konsekwencji wynikających z nieszczęśliwego poślizgu lub wypadku. Dlatego na protektorach nie należy oszczędzać. Aby produkt mógł uchodzić za protektor i być pod taką nazwą sprzedawany, musi posiadać odpowiedni certyfikat CE, gwarantujący jakość i bezpieczeństwo użytkownika. CE jest skrótem od Communauté Européenne – po francusku Wspólnota Europejska. Aby protektor mógł  otrzymać certyfikat poddaje się go wielu testom. Wśród nich jest pomiar odporności na tłumienie wstrząsów, który sprawdza się poprzez zrzucenie z wysokości 1 m pięciokilogramowego stempla na zewnętrzną część protektora.

Rodzaje protektorów

Za protektory może służyć sama odzież motocyklowa, do której produkcji wykorzystuje się specjalistyczne materiały. Jednakże często jej działanie wzmacnia się innym typem ochraniaczy. Należą do nich np.  żółw ze skorupą, czyli protektor pleców i kręgosłupa czy spodenki ochronne, mogące zastąpić gruby kombinezon. Najczęściej spotkać się można jednak z protektorami, która uzupełniają odzież motocyklową. Należą do nich ochraniacze na kolana i łokcie oraz specjalne protektory montowane przy biodrach.