Odzież motocyklowa to przede wszystkim zabezpieczenie poszczególnych elementów ciała motocyklisty. Odzież bezpieczna musi być również komfortowa, aby kierujący czuł swobodę ruchów, pozwalającą na prawidłowe prowadzenie pojazdu. Drugorzędną sprawą jest jej wygląd, aczkolwiek najlepsze firmy produkujące ubrania motocyklowe łączą niezawodność, wygodę i niebagatelne wzornictwo. Wyższy standard ochrony zapewniają materiały utkane z włókna, do którego produkcji wykorzystano nowoczesny ciekłoklistaryczny polimer – CovecTM. Ubrania wyprodukowane z tego materiału są odporne na ścieranie, przecięcia, rozerwania oraz charakteryzuje je duża wydajność cieplna. Dodatkowo struktura włókien 3D z jakich wykonany jest CovecTM zapewnie barierę termiczną oraz wysoką w stosunku do aramidów odporność na zginanie oraz ścieranie.

14

Niezależnie od rodzaju ubrania szansa na przeżycie w przypadku zderzenia z pojazdem lub innym obiektem zależy przede wszystkim od siły zderzenia. Jednakże wiele wypadków z udziałem jednośladów wcale nie polega na bezpośrednim zderzeniu. Najczęściej są nimi upadki z motorem, kończące się paskudnymi, często groźnymi otarciami oraz upadki z motoru, w efekcie których można połamać kości. Prawidłowo wybrana odzież motocyklowa może zapobiegać tego typu urazom lub zminimalizować ich wielkość. Zewnętrza warstwa ubrania motocyklowego jest w stanie ochronić przed przecięciami i otarciami, ostrymi przedmiotami. Ponadto minimalizuje ryzyko poparzeń. Natomiast korzystanie ze specjalnych ochraniaczy zapobiega ciężkim złamaniom oraz uszkodzeniom stawów.

Które miejsca są najbardziej narażone na urazy?

Według badań, motocykliści noszący odzież ochronną przebywają średnio siedem dni krócej w szpitalu i mają 40% więcej szans na to, że nie doznają poważnych trwałych uszkodzeń ciała. Do najbardziej narażonych na uszkodzenia miejsc należy m.in. głowa. Ponad 2/3 motocyklistów bez kasku miała urazy głowy. Inną równie często, a nawet częściej ulegającą kontuzjom, częścią ciała są nogi. Prawie 81% motocyklistów doznało urazów nóg. Większość z nich były to uszkodzenia tkanki miękkiej, których powodem był nieodpowiedni ubiór.