Pogoda w tym roku zdecydowanie nas rozpieszczała. Minęła piękna i słoneczna wiosna, upalne lato i prawdziwa złota jesień. Niestety zbliża się zima, a z nią śniegi i przymrozki. Jednakże nie musimy rezygnować z jazd motocyklem. Co ciekawe jeszcze trzydzieści lat temu, kiedy Polska znajdowała się w czołówce krajów produkujących motocykle, zimowa jazda jednośladem nie było niczym dziwnym. Wówczas motocykliści mieli swoje sposoby na przetrwanie zimy. Spuszczali odpowiednią ilość powietrza z kół, w celu zwiększenia powierzchni ogumienia przylegającej do podłoża. Aby uchronić się przed mrozem owijali ciało gazetami, zakładali grube futro, a zamiast kasku na głowie lądowała miękka i gruba czapka „uszatka”. Całe szczęście współcześnie nie musimy uciekać się do takich metod, ponieważ istnieją nowoczesne materiały, chroniące nas przed chłodem.

Jak przygotować motocykl do jazdy zimą

Po pierwsze motocykl zawsze, ale w zimie to szczególnie ważne, musi mieć sprawny akumulator i świecie. W innym wypadku po kilku godzinach spędzonych na dworze możemy zapomnieć o powtórnym odpaleniu pojazdu. Kolejnym niezwykle istotnym elementem są odpowiednie opony. Najlepiej sprawdzą się te typu kostka lub z dość szerokimi rowkami bieżnika. Warto również uzbroić motocykl w gmole i crashpady. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę także na odporność elementów podwozia na działanie soli. Może się bowiem okazać, że po sezonie część naszego pojazdu została zjedzona przez rdzę.

Wygodne i ciepłe ubrania

Niezależnie od sezonu warto zainwestować w odzież motocyklową. Warto wybierać tę, która łączy w sobie dwie bardzo ważne cechy: zapewnia bezpieczeństwo kierowcy i nie krępuje jego ruchów podczas jazdy. Wysoki standard ochrony zapewnia odzież, do której wykonania wykorzystuje się nowoczesny materiał z włókien Covec TM. Ubrania zawierające Covec TM zapewniają doskonałą barierę termiczną. Nawet pod najlepszą odzież warto zakładać bieliznę termoaktywną. Najlepiej zainwestować w tę z wełny merynosów, którą charakteryzują bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Oczywiście wszystkie wymienione pomysły gadżety są niezbędne, aby zimowa jazda była przyjemniejsza. Ważne aby wypośrodkować własne możliwości i wybrać odpowiednie wyposażenie. Należy pamiętać także o bezwzględnym dostosowaniu jazdy do warunków pogodowych.